22bet

Mohli zápas zabít a soupeře zatlouct: Calzona má za sebou rozpačitý týden.

CAGLIARI – Trenér slovenské fotbalové reprezentace Francesco Calzon prožil špatnou premiéru v roli hlavního kouče Neapole v Serii A.

Jeho tým ve 26. kole pouze remizoval 1:1 na hřišti Cagliari, o vítězství přišel v šesté minutě prodloužení. Podle Calzony, který na lavičce úřadujícího mistra nahradil Waltera Mazzarriho, bude tým potřebovat ještě čas, aby vyřešil aktuální problémy. Ty jsou podle něj především psychologického rázu.

Calzona debutoval na lavičce SSC ve středečním prvním utkání osmifinále Ligy mistrů, v němž Neapol remizovala 1:1 s Barcelonou. V neděli stejný výsledek doma s Cagliari zanechal ještě hořčí příchuť. Nigerijský útočník Victor Osimhen sice poslal hosty svým druhým gólem během čtyř dnů do vedení, ale Zito Luvumbo v 90+6. minutě zachránil pro domácí bod.

“Věděli jsme, že Cagliari má doma vždy silný začátek i konec, a byli jsme na to připraveni. Často jsme ztráceli míč, což nás poznamenalo zejména v prvním poločase. Druhý poločas byl z naší strany lepší, měli jsme dvě dobré šance, které mohly zápas zabít, ale nevyužili jsme je.

Ale aspoň jsme byli organizovaní, což je z mého pohledu ve fotbale velmi důležité. V některých momentech musíme být chladnější, soustředěnější, což se ukázalo v situaci před vyrovnávacím gólem soupeře,” řekl Calzona v pozápasovém rozhovoru pro DAZN.

Současný trenér slovenské reprezentace je třetím trenérem SSC v této sezoně. Neapol stále hledá tvář z minulé sezony a v tabulce je až devátá, čtyři body od míst zaručujících účast v evropských pohárových soutěžích a jedenáct bodů od Boloni, která mezitím drží čtvrté místo v Lize mistrů 2024/25. V posledních sedmi zápasech ve všech soutěžích tým vyhrál pouze jeden zápas.

“V této situaci se samozřejmě musíme vždy soustředit na další zápas. Je zbytečné dělat nějaké větší projekty. Myslíme pouze na další zápas a uvidíme, jak na tom budeme na konci sezony.”

Po dvou zápasech ve vedení Calzona už ví, kde tým tlačí bota: “Hlavní problém je v naší psychice. Tým je v dobré formě, dokázal to v Cagliari i předtím proti Barceloně. Věděli jsme, že to bude ošklivý zápas, hrálo se v silném větru a na vysoké trávě, takže jsme museli mít lepší přístup. Mluvil jsem s hráči a našel jsem tu schopný tým.

Musíme vyřešit naše problémy, ale vím, že nemáme tolik času. Musíme si pospíšit, abychom našli lepší nastavení po psychické stránce. Samozřejmě vše záleží na výsledcích. Nehledáme výmluvy, musíme tým dostat do co nejlepší formy, aby se mu na hřišti dařilo.”

Slovenský záložník Stanislav Lobotka opět nastoupil v základní sestavě SSC a odehrál celý zápas. Gruzínský křídelník Khvicha Kvaratskhelia, další z tahounů týmu během loňské mistrovské sezony, opět zaskakoval. Ze hřiště odešel v 73. minutě. Calzona se ho však po zápase zastala:

“Můžu říct, že dokáže udělat všechno, co po něm chci. Je tak soustředěný, že někdy zapomíná na své kvality. Je velmi plachý, moc toho nenamluví, ale je to schopný hráč a myslím, že nám brzy pomůže.”

Cagliari urvalo důležitý bod z hlediska boje o záchranu, v dvacetičlenné tabulce sice zůstává na 19. místě, ale s 20 body je na dostřel sedmnáctému Sassuolu a osmnáctému Hellasu Verona. “Byl to velmi těžký zápas, který se klukům nakonec podařilo zvládnout,” komentoval zápas pro klubové stránky sardinský trenér Claudio Ranieri.

“Byla by velká škoda nezískat body. Trpěli jsme nepozorností v obraně a je pro nás dobře, že to Neapol nedotáhla do konce. Nezasloužili jsme si prohrát. Jsem na kluky hrdý, protože jsme hráli proti úřadujícím mistrům, týmu s obrovskou kvalitou. Ukázalo se velké srdce tohoto týmu, síla stadionu a jeho lidí, díky nimž jsme získali zaslouženou remízu.”